دلار صدرنشین بازدهی

نرخ ارز از جمله متغیر‌های تاثیرگذار اقتصاد ایران است. در دوره تحریم‌ها شرایط سخت بود و ورود دلار به کشور سخت‌تر از گذشته گشت و با شیوع ویروس کرونا این شرایط بدتر هم شد.

به هر حال در حالی که در هفتم فروردین ماه سال جاری، قیمت دلار ۲۴۷۵۶ تومان بود، این قیمت در شش ماهه نخست امسال با رشد ۱۱ درصدی به ۲۷۵۲۱ تومان رسید. با این میزان، دلار در بین همه بازار‌ها در شش ماهه نخست سال جاری بیشترین بازدهی را داشت.
وضعیت قیمت دلار در نیمه دوم سال جاری به شرایط برجام و برگزاری مذاکرات یا عدم برگزاری مذاکرات بستگی دارد. در حال حاضر، به دلیل تحریم دلاری ایران، تحریم بانک‌های ایران، شرایط کشور‌های اطراف از جمله افغانستان، نزدیکی به پایان سال میلادی و تسویه حساب‌های تجاری، سفر‌های خارجی از جمله سفر اربعین و … قیمت دلار در مقایسه با ابتدای سال افزایش یافته است و به نظر می‌رسد، اگر مذاکرات به نتیجه خاصی نرسد و منابع بلوکه شده ایران آزاد نشود، شرایط رو به رشد قیمت دلار ادامه خواهد یافت و برخی پیش بینی می‌کنند که قیمت دلار به ۳۰ هزار تومان هم برسد.
اگر مذاکرات برجام به نتایج خاصی برسد و ایران به منابع بلوکه شده خود دسترسی پیدا کند، پیش بینی‌ها این است که احتمالا قیمت دلار تا ۲۴ هزار تومان هم بتواند کاهش پیدا کند، که کمی این مساله با توجه به روند بازگشت به مذاکرات بعید به نظر می‌رسد.
دلار

طلا هم بازدهی ۶ درصدی داشت

 

هر گرم طلای ۱۸ عیار در نیمه ابتدایی سال جاری با رشد ۶ درصدی از یک میلیون و ۸۳ هزار واحد به یک میلیون و ۱۵۲ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. با این میزان بازدهی، طلا هم به اتفاق بورس در جایگاه دوم بازدهی در بین بازار‌ها قرار گرفت.

رشد قیمت طلا در نیمه دوم سال به عوامل زیادی از جمله قیمت دلار بستگی دارد، اما از لحاظ جهانی و رشد اونس نیز می‌توان تا حدودی وضعیت بازار طلا در نیمه دوم سال را مورد بررسی قرار داد.

محمد کشتی آرای، نایب رئیس دوم اتحادیه طلا با پیش‌بینی بهای اونس در نیمه دوم سال خاطرنشان کرد: بر اساس تجربه سال‌های گذشته در نیمه دوم سال، بازار‌های نفتی با بالا رفتن تقاضا برای انرژی فعال می‌شوند و تحت تاثیر این موضوع قیمت نفت افزایش می‌یابد؛ در این شرایط، ارزش دلار کاهش و تقاضا برای طلای جهانی افزایش خواهد یافت.

او اضافه کرد: گویا با توجه به واکسیناسیون جهانی و رشد اقتصادی کشور‌ها، اونس طی دو ماه آینده در محدوده ۱۷۷۰ تا ۱۸۵۰دلار نوسان خواهد داشت که این روند بر قیمت طلای داخلی هم تاثیر‌گذار خواهد بود.